avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestarea pv de contraventie in 48 ore
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestarea pv de contraventie in 48 ore

Buna seara,

Am si eu o nelamurire:
Am fost amendat de catre Inspectia In constructii cu suma de 5500 de lei, suma ce poate fi platita la jumatate in 48 de ore.

Nu am platit amenda dar am depus contestatie la tribunal in timpul celor 48 de ore.
Dupa ceva vreme cand n-am judecat, am pierdut procesul.
Intrebaerea mea este: Daca platesc in 48 de ore de la primirea sentintei platesc jumatate din suma? sau suma totala?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: mariapopescuionela , utilizator 00:01, 6 Octombrie 2016
Nu mai este posibil sa platiti acuma jumatate din amenda. Trebuie achitata in intregime.
Incercati, normal asa ar trebui, plangerea suspenda executarea, o sa intampinati probleme cand trebuie sa platiti.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata a 1/2 din amenda in 48 de ore de la comunicarea sentintei camyi camyi Am primit o amenda contraventionala, pe care am contestat-o in instanta. Convins fiind de faptul ca am sanse reale de a castiga procesul, nu am achitat ... (vezi toată discuția)
Amenda morfic morfic Buna ziua. Problema mea este urmatoarea: In timp ce ieseam cu spatele din parcare am lovit usor un stalpisor de cca 50 cm inaltime care mi-a infundat fusta ... (vezi toată discuția)
Anulare proces verbal klaudiu85 klaudiu85 As avea nevoie de putin ajutor: -am fost oprit de un echipaj de politie pe motiv ca am depasit linia simpla continua si am depasit limita de viteza legala in ... (vezi toată discuția)