Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestarea pv de contraventie in 48 ore
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestarea pv de contraventie in 48 ore

Buna seara,

Am si eu o nelamurire:
Am fost amendat de catre Inspectia In constructii cu suma de 5500 de lei, suma ce poate fi platita la jumatate in 48 de ore.

Nu am platit amenda dar am depus contestatie la tribunal in timpul celor 48 de ore.
Dupa ceva vreme cand n-am judecat, am pierdut procesul.
Intrebaerea mea este: Daca platesc in 48 de ore de la primirea sentintei platesc jumatate din suma? sau suma totala?

Multumesc,
Nu mai este posibil sa platiti acuma jumatate din amenda. Trebuie achitata in intregime.
Incercati, normal asa ar trebui, plangerea suspenda executarea, o sa intampinati probleme cand trebuie sa platiti.
Multumesc