avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de ingrijire a copilului este vechime în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de ingrijire a copilului este vechime în specialitate/serviciu sau nu?

Bună ziua! Vă rog sa imi spuneti daca OUG 124 din dec. 2011 se aplica în invatamant, iar perioada de CCC este considerata vechime in invatamant. Precizez faptul ca in perioada mai 2009-martie 2011 m-am aflat in CCC, iar acum nu sunt trecuta in transa 14-18 ani vechime in invatamant, din cauza ca in perioada respectiva am fost in concediu. Va multumesc pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: M1haela , utilizator 21:51, 17 Octombrie 2016
.. in perioada mai 2009 - martie 2011 m-am aflat in CCC ...


In acesta perioada era in vigoare OUG 148/2005 care prevedea ca : Perioada concediului pentru cresterea copilului în vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în munca şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

La intrarea in vigoare a Legii 63/2011 in Anexa 5 ,art.3, lit.A, pct.4 se prevedea : "Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră, respectiv perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învăţământ, nu întrerup vechimea în învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate."

Începând cu data de 13 mai 2011 a intrat în vigoare Legea nr. 63/2011.
Oare am înteles bine: pentru ca eu m-am intors la scoala in martie 2011, inainte de aplicarea legii 63/2011, perioada concediului de maternitate este considerata vechime in invatamant?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea sporului de stabilitate in invatamant maya_dumy maya_dumy Am inceput activitatea in invatamant la 01.09.2002. In perioada 01.01.2009 - 31.08.2010 am avut contractul de munca suspendat deoarece am stat in concediu ... (vezi toată discuția)
Cei doi ani de ccc imi vor fi recunoscuti ca vechime in specialitate? nicu3 nicu3 Buna Ziua Am contract individual de munca cu scoala fiind profesor suplinitor ... (vezi toată discuția)
Concediul maternal este adaugat la vechime ? KCJ333 KCJ333 Buna seara, Doresc sa ma ajutati intr-o privinta Sotia a lucrat in invatamant,fiind gravida a terminat perioada contractuala (per.determinata) poi a ... (vezi toată discuția)