Forum Discuţii juridice Executare silită Biletul la ordin avalizat
Discuție deschisă în Executare silită

Biletul la ordin avalizat

Buna ziua,

Doresc sa va intreb, ce se intampla in situatia in care actualul administrator al unui SRL, avalizeaza un bilet la ordin si il ofera drept garantie cu data scadenta ulteriora, data la care administratorul societatii va fi alta persoana, va mai raspunde in vreun fel fostul administratorul vechi, care a avalizat biletul la ordin, dar nu mai are nicio calitate in societate?
Multumesc
Nicoleta02, utilizator
Prin avalizarea B.O. acesta va raspunde in nume personal in cazul in care suma inscrisa pe BO nu se incaseaza in totalitate de la emitent.
Nu are relevanta daca mai are sau nu calitatea de administrator.
Vechiul administrator ramane in continuare garant si poate fi executat silit.
In cazul in care nu va veti recupera suma de la societatea emitenta a B.O. veti putea investi cu formula executorie B.O. si veti putea executa silit persoana fizica.