avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indemnizatie conform Decretului-Lege nr.118/1990
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indemnizatie conform Decretului-Lege nr.118/1990

-soțul meu a fost deținut politic, încarcerat la Penitenciarul Galați( am primit FISA MATRICOLA PENALA in luna septembrie 2016 -incadrat la art/209 cod penal 1936);
-a executat inchisoare din aug.1949 pana in aprilie 1951(un an și opt luni) iar in aceasta perioada nu era casatorit cu mine;
- s-a casatorit cu mine in martie 1955 iar in anul 1965 a decedat,perioadă în care am dat naștere la trei copii(fete);
- sotul inainte de casatorie nu a avut copii;
-eu nu m-am recăsătorit după moartea soțului(declar pe propria răspundere);
-în data de 26 septembrie 2016 m-am adresat Agenției pentru Plăți și Inspectie Socială cu o cerere pentru stabilirea calității de beneficiar al Decretului-Lege nr.118/1990 în calitate de soție supraviețuitoare;
-în data de 06 oct.2016 ginerele meu a fost la agenție să vădă care este situația și au spus că s-a emis Decizie de respingere fiindcă nu am fost căsătorită pe timpul detenției soțului.
Vă rog frumos să-mi spuneti ce pot face în continuare fiindcă nu este posibil ca soțul meu să fie, în anul 1951, deținut politic iar pe perioada celor zece ani petrecuți cu mine să nu mai fie.
Vă mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Sotie de detinut sau nu radud62 radud62 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie: -bunicul meu a facut inchisoare un an si opt luni(1949-1951); -pe timpul cat executa ... (vezi toată discuția)
"sotie-descendent" in acceptiunea dl 118/1990 si l 221/2009 mca mca Buna ziua! Tatal meu a fost in detentie timp de 11 luni, pe motive politice - pt infractiunea prevazuta de art.209 Cod penal (dar cred CP din 1936), in ... (vezi toată discuția)
"sotie-descendent" in acceptiunea dl 118/1990 si l 221/2009 mca mca Buna ziua! Tatal meu a fost in detentie timp de 11 luni, pe motive politice - pt infractiunea prevazuta de art.209 Cod penal (dar cred CP din 1936), in ... (vezi toată discuția)