avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sotie de detinut sau nu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sotie de detinut sau nu

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie:
-bunicul meu a facut inchisoare un an si opt luni(1949-1951);
-pe timpul cat executa inchisoare era necasatorit;
-cu bunica s-a casatorit in anul 1955 iar in anul 1965 a decedat lasand in urma lui trei copii minori;
Bunica in cazul acesta poate fi considerata ca a fost casatorita cu un detinut?
Aceasta calitate este opozabila(juridic vorbind) raportat la momentul casatoriei sau de la momentul executarii pedepsei bunicului?
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Indemnizatie conform decretului-lege nr.118/1990 radud62 radud62 -soțul meu a fost deținut politic, încarcerat la Penitenciarul Galați( am primit FISA MATRICOLA PENALA in luna septembrie 2016 -incadrat la art/209 cod ... (vezi toată discuția)
Moștenire PAULMARI PAULMARI Bună ziua. Aș dori să mă ajutați și pe mine cu o problemă în ceea ce privește moștenirea după tatăl meu.Tatăl meu, decedat de 9 ani, a avut un ... (vezi toată discuția)
Certificat mostenitor persoana decedata in 1947 cristimarin cristimarin Am solicitat la un notar certificatul de mostenitor dupa bunica mea decedata in 1947 prin care sa dovedesc calitatea de mosteniori ai sotului defunctei ... (vezi toată discuția)