avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... deducere suplimentara, Cod fiscal 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

deducere suplimentara, Cod fiscal 2016

Buna ziua.As vrea sa stiu daca un tata a doi copii minori care a beneficiat in anii precedenti de deducere suplimentara, dar anul acesta a divortat, iar mama si-a luat ambii copii si a plecat din localitate,mai are dreptul la deducere suplimentara?Daca mai are dreptul,ce acte trebuie sa-i cer salariatului pentru a putea beneficia in continuare de acest drept,in conditiile date?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:38, 8 Octombrie 2016
Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul la deducerea personală revine părintelui căruia i-a fost încredinţat copilul şi unuia dintre soţi care formează noua familie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere personala angajat divorțat cdcd cdcd Buna ziua, Am un angajat care a divortat, plateste pensie alimentara pt copil. Beneficiaza de deducere pt copilul minor? Multumesc. Diana. (vezi toată discuția)
Deducere copil minor Costy S Costy S Copilul (minor) sotiei mele, provenit dintr-o casatorie anterioara are dreptul la deducere personala? (vezi toată discuția)
Deducere impozit ankalupu ankalupu buna ziua, sunt divortat iar in urma casatoriei a rezultat un copil. prin consimtamantul amandurora instanta a decis ca, copilul sa fie incredintat mamei. ... (vezi toată discuția)