Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... deducere suplimentara, Cod fiscal 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

deducere suplimentara, Cod fiscal 2016

Buna ziua.As vrea sa stiu daca un tata a doi copii minori care a beneficiat in anii precedenti de deducere suplimentara, dar anul acesta a divortat, iar mama si-a luat ambii copii si a plecat din localitate,mai are dreptul la deducere suplimentara?Daca mai are dreptul,ce acte trebuie sa-i cer salariatului pentru a putea beneficia in continuare de acest drept,in conditiile date?Va multumesc.
Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul la deducerea personală revine părintelui căruia i-a fost încredinţat copilul şi unuia dintre soţi care formează noua familie.