avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Deducere copil minor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Deducere copil minor

Copilul (minor) sotiei mele, provenit dintr-o casatorie anterioara are dreptul la deducere personala?
Cel mai recent răspuns: Costy S , Alte profesii 14:45, 15 Martie 2018
Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul la deducerea personală revine părintelui căruia i-a fost încredințat copilul și unuia dintre soți care formează noua familie.
Ok, dar prin ,,unuia dintre soti care formeaza noua familie'' se intelege tatal vitreg?
Multumesc pentru raspunsu.
Se poate intelege si asa ceva.
Ok. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se acordă deducere personală pentru părintele nerezident? mihaela rafaela mihaela rafaela Bună ziua, soțul meu are un minor de 7 ani dintr-o căsătorie anterioară și acesta este încredințat mamei acestuia. Poate soțul meu să beneficieze de ... (vezi toată discuția)
Deducere personala daria63 daria63 Buna ziua, Un salariat este casatorit si are un copil..Sotia acestuia are dintr-o casatorie anterioara un copil..Salariatul poate beneficia de deducere ... (vezi toată discuția)
Deducere personala angajat divorțat cdcd cdcd Buna ziua, Am un angajat care a divortat, plateste pensie alimentara pt copil. Beneficiaza de deducere pt copilul minor? Multumesc. Diana. (vezi toată discuția)