Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se acordă deducere personală pentru părintele ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se acordă deducere personală pentru părintele nerezident?

Bună ziua, soțul meu are un minor de 7 ani dintr-o căsătorie anterioară și acesta este încredințat mamei acestuia. Poate soțul meu să beneficieze de deducerea personală și el? Menționez că în prezent nu beneficiază de această deducere.
Admin, administrator
Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul la deducerea personală revine părintelui căruia i-a fost încredințat copilul și unuia dintre soți care formează noua familie.
Mulțumesc!Cornel Vasile a scris:

Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul la deducerea personală revine părintelui căruia i-a fost încredințat copilul și unuia dintre soți care formează noua familie.