avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se acordă deducere personală pentru părintele ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se acordă deducere personală pentru părintele nerezident?

Bună ziua, soțul meu are un minor de 7 ani dintr-o căsătorie anterioară și acesta este încredințat mamei acestuia. Poate soțul meu să beneficieze de deducerea personală și el? Menționez că în prezent nu beneficiază de această deducere.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Noiembrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: mihaela rafaela , utilizator 14:51, 1 Noiembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul la deducerea personală revine părintelui căruia i-a fost încredințat copilul și unuia dintre soți care formează noua familie.
Mulțumesc!Cornel Vasile a scris:

Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul la deducerea personală revine părintelui căruia i-a fost încredințat copilul și unuia dintre soți care formează noua familie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere copil minor Costy S Costy S Copilul (minor) sotiei mele, provenit dintr-o casatorie anterioara are dreptul la deducere personala? (vezi toată discuția)
Deducere personala daria63 daria63 Buna ziua, Un salariat este casatorit si are un copil..Sotia acestuia are dintr-o casatorie anterioara un copil..Salariatul poate beneficia de deducere ... (vezi toată discuția)
Deducere personala angajat divorțat cdcd cdcd Buna ziua, Am un angajat care a divortat, plateste pensie alimentara pt copil. Beneficiaza de deducere pt copilul minor? Multumesc. Diana. (vezi toată discuția)