Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara vs ctr mecenat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara vs ctr mecenat

Buna ziua,
Intrebarea mea este legat de calculul pensiei alimentare ptr copii.
Mai exact as vrea sa stiu exact care sunt veniturile care intra in calculul pensiei alimentare.
Venitul dintr-un contract de mecenat poate fi inclusa in calculul pensiei? Eventual daca puteti sa-mi dati baza legala.
Va multumesc
La calculul pensiei de intretinere pentru minor intra in calcul veniturile nete ale debitorului obligatiei , astfel cum sunt inregistrate la fisc.
Legea in vigoare nr. 32 din 19 mai 1994 privind sponsorizarea.

Art. 8.
(4) Persoanele fizice sau juridice straine, care datoreaza statului roman, conform legislatiei in vigoare, un impozit pentru un venit realizat in Romania si care efectueaza sponsorizari sau acte de mecenat, beneficiaza, de asemenea, de reducerea bazei impozabile cu echivalentul in lei al sponsorizarii sau al actului de mecenat, calculat la cursul de schimb valutar al zilei, la data efectuarii transferului de proprietate, in aceleasi cote aplicabile persoanelor fizice sau juridice romane, conform alineatelor precedente.

Art. 9.
(1) Sumele primite din sponsorizare sau mecenat sunt scutite de plata impozitului pe venit.
(2) Aceeasi prevedere se aplica si bunurilor materiale primite prin sponsorizare sau mecenat, potrivit prezentei legi.

Alte reglementari:
Legea nr. 571 din 22 decembrie privind Codul Fiscal.

Legea audiovizualului nr. 504 din 11 iulie 2002.

Legea nr. 500 din 11 iulie 2002 privind finantele publice.
Scuze, dar astea le-am citi si eu, dar tot nu e clar!
Venitul din mecenat intra la calculu pansiei sau nu?
MECENATUL nu se ia în calculul pensiei de întreținere, deoarece reprezintă o acțiune filantropică cu DESTINAȚIE specială.
`
Mecenatul se bazează pe o motivație socială și nu are drept scop obținerea unor foloase materiale.
`
OG 36/1998, precizează că beneficiari ai acțiunii de mecenat pot fi doar acele persoane fizice care necesită sprijin cultural, artistic, medico-sanitar sau științific, deci destinația acțiunii filantropice e clar stabilită.
`
Beneficiarii mecenatului, nu au obligația de a menționa persoana care le-a oferit ajutor, cu scopul de a o promova.
`
În spatele acțiunii de mecenat se află o motivație socială, din dorința de a fi de ajutor unor persoane fizice aflate în dificultate.
`
Conform Ordonanței nr. 36 din 30 ianuarie 1998, mecenatul este definit ca un act de liberalitate prin care o persoană fizică sau juridică, numită mecena, transferă, fără obligație de contrapartidă directă sau indirectă, dreptul său de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare către o persoană fizică, ca activitate filantropică cu caracter umanitar, pentru desfășurarea unor activități în domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau științific-cercetare fundamentală și aplicată.
Dapix, utilizator