Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire domiciliu / revenire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire domiciliu / revenire

Sotia unui prieten si-a parasit familia 52 de zile pentru a locui singura in apartamentul parintilor ei. Ea isi acuza de infidelitati sotul si intentioneaza sa introduca actiune de divort. De o zi a revenit pentru ca avocatul i-a spus ca este mai bine sa continue cu divortul din domiciliul conjugal si nu din afara acestuia. Totusi in putinele dati cand a venit acasa a mentinut o stare de tensiune (urlete si tipete presiuni emotionale asupra copiilor) fapte pe care acum il repeta. Tatal copiilor este pus in fata unei dileme: doreste ca si copii sa intre in contact cu mama lor dar doreste sa-i si protejeze. El nu este toata ziua acasa. Mai trebuie mentionat ca ea sufera de o tulburare psihica si ca este sub tratament. Cui (carei institutii: politie, judecatorie, etc) si cum ar putea consemna parintele modul de comportament al mamei (parasire de domiciliu, scandaluri, etc) in asa fel incat instanta care va delibera asupra custodiei copiilor sa aiba cunostinta si de aceste realitati atunci cand va analiza ce este mai bine pentru interesele minorilor celor 2 parinti?
Starea de fapt va putea fi probată cu martori si înscrisuri, eventual un interogatoriu.

Starea de sanatate cu înscrisuri medicale, foaia de observatii de la medicamente, recomandari in functie de manifestările si specificul bolii.

Ce vârste au minorii ?