Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime in munca

Buna ziua, ma ivesc de urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Sunt angajat la o societate si am o vechime in munca de 7 ani. La momentul angajarii mele in acesta societate nu implinisem cei 3 ani de vechime in munca pentru acordarea sporului de vechime. In cadrul societatii exista un CCM in care este prevazut acest spor de vechime, iar angajatii vechi beneficiaza de de acest drept. Colega de la resurse umane sustine ca acest spor imi este inclus in salariu, insa eu am toate dovezile ca nu are dreptate. Cum pot sa intru in aceste drept ?
Sunt mai multe posibilitati de actionare:
- sesizare la ITM
- promovarea unei actiuni in instanta
- apelare la procedura medierii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.