Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda vigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda vigneta

Buna ziua!

Am dat in chirie din 08.02.2016 o autoutilitara de 7.5 tone inegistrata pe persoana fizica, unei firme care mi-a platit doar chiria pe luna februarie si apoi abia mi-am recuperat masina in luna iulie.
Plata vignetei revenea firmei respective.
In 10.10.2016 am primit un proces verbal de constatare a contraventiei din 23.08.2016 prin care s-a constatat ca masina a circulat in 04.03.2016 fara vigneta valabila. Cum as putea solicita inlocuirea sanctiunii amenzii cu avertisment? Pana acum am avut tot timpul vigneta achitata la timp si nu mai am nici o amenda pt lipsa vignetei.
Aveti contract incheiat cu firma respectiva? Daca da si in contract este stipulat ca obligativitatea achitarii taxelor de drum revine firmei respective, atunci va puteti recupera banii adresandu-va societatii.