Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Membru ONG / Salariat SRL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Membru ONG / Salariat SRL

Din punct de vedere legal, un membru al unei asociatii nonprofit (ONG), poate fi administrator sau salariat al unui SRL ce are ca unic asociat (actionar) ONG-ul de care mentionam mai sus?

Multumesc.
Da, poate , intrucat nu exista un act normativ care sa-i interzica asa ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aș mai avea o întrebare va rog. O asociație non-profit ce este unic acționar a unei SRL, poate înstrăina (vinde sau dona) SRL-ul, parțial sau integral către membrii fondatori ai asociației sau catre terti?
Da, poate face acest lucru catre orice persoana fizica sau juridica.