avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilieri - alte venituri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilieri - alte venituri

Buna ziua,

O persoana care are un venit lunar gen bursa sociala, ajutor somaj, pensie urmas, bursa scolara, etc., poate presta o activitatea temporara ca zilier ? Suma obtinuta ii afecteaza venitul lunar ?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:09, 17 Octombrie 2016
Indemnizatia de somaj se poate cumula cu venituri realizate din exercitarea unor activităţi cu caracter ocazional desfăşurate de către zilieri care nu depăşesc valoarea indicatorului social de referinţă(maxim 500 lei)

Multumesc ptr raspuns.
Mi-ati spus de somaj. Dar celelalte venituri, gen bursa sociala si pensie de urmas ?
De asemenea, bursa sociala se poate cumula cu veniturile realizate din activităţi necalificate cu caracter ocazional (zilier).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somer in plata Cobuzz Cobuzz Buna ziua.Ma intereseaza daca pot lucra ca zilier 4 zile pe luna dacă sunt somer cu indemnizație. (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj simultana acordarii pensiei de urmas? IonMihalcea IonMihalcea Buna ziua, As dori sa stiu daca se poate acorda simultan si pensie de urmas si ajutor de somaj? Mentionez ca eu imi voi finaliza studiile in luna iulie, ... (vezi toată discuția)