avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate muta o ipoteca de pe un apartament pe un alt ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate muta o ipoteca de pe un apartament pe un alt imobil?

Buna ziua!!!In urma cu 5 ani am imprumutat un credit bancar prin prima casa,ipoteca a fost pusa pe apartamentul pe care l-am cumparat,in momentul de fata vreau sa vand apartamentul si sa cumpar unul mai mare.Doresc sa transfer ipoteca pe apartamentul parintilor, ca cel pe care il vand sa fie liber de ipoteca,apoi cu bani ca ii incasez sa cumpar alt apartament mai mare si sa imi trec din nou ipoteca pe cel cumparat sa nu mai fiu nevoit sa scot alt credit?
Cel mai recent răspuns: stelian_1981 , utilizator 08:41, 17 Mai 2018
Da, cu acordul bancii, dar nu pe apartamentul parintilor.
Vorbiti cu conducerea bancii, ei decid, dar cu conditia ca noul imobil ipotecat sa fie in proprietatea dvs.
Daca mai aveti frati-surori, care vor mosteni acel apartament de la parinti, banca nu va accepta sa riste.

Insa IPOTETIC procedura acceptata de banca va fi urmatoarea;
1. cumparati alt apartament cu alt credit.
2. transferati ipoteca pe cel nou, daca are valoare mai mare decit primul.
3. vindeti liber vechiul apartament.
Ultima modificare: Vineri, 14 Octombrie 2016
Dapix, utilizator
Imobilul poate fi al oricui, nu are nicio importanță. Se poate schimba garanțăția. însă doar cu acordul băncii creditoare.
multumesc pentru raspunsuri...intentionez sa vand m-ai intai apartamentul apoi sa imi cumpar ceva mai mare dar in interval de cateva luni...am sa ma informez si la banca,multumesc
Salut. Ce ai rezolvat? Si eu sunt in aceeasi situatie si sunt curios de modalitatea gasita.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Coplatitor la credit de nevoi personale iliana105 iliana105 Buna seara,am si eu o intrebare la toti cei care stiu sa imi raspunda:fratele meu vrea sa faca un credit de nevoi personale cu valoare ipotecara la BCR ,insa ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii unei persoane decedate care era coplatitor la un credit djpedros djpedros Buna ziua, Mama mea a decedat anul trecut si dorim sa facem dezbaterea succesiunii. Ea era si coplatitor la un credit de nevoi personale cu ipoteca ... (vezi toată discuția)
Partaj - apartament cu credit ipotecar anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine ca sunt foarte stresata si nu mai stiu cum sa rezolv problema. Am divortat pe cale amiabila din culpa comuna. Acum ... (vezi toată discuția)