Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate muta o ipoteca de pe un apartament pe un alt ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate muta o ipoteca de pe un apartament pe un alt imobil?

Buna ziua!!!In urma cu 5 ani am imprumutat un credit bancar prin prima casa,ipoteca a fost pusa pe apartamentul pe care l-am cumparat,in momentul de fata vreau sa vand apartamentul si sa cumpar unul mai mare.Doresc sa transfer ipoteca pe apartamentul parintilor, ca cel pe care il vand sa fie liber de ipoteca,apoi cu bani ca ii incasez sa cumpar alt apartament mai mare si sa imi trec din nou ipoteca pe cel cumparat sa nu mai fiu nevoit sa scot alt credit?
Da, cu acordul bancii, dar nu pe apartamentul parintilor.
Vorbiti cu conducerea bancii, ei decid, dar cu conditia ca noul imobil ipotecat sa fie in proprietatea dvs.
Daca mai aveti frati-surori, care vor mosteni acel apartament de la parinti, banca nu va accepta sa riste.

Insa IPOTETIC procedura acceptata de banca va fi urmatoarea;
1. cumparati alt apartament cu alt credit.
2. transferati ipoteca pe cel nou, daca are valoare mai mare decit primul.
3. vindeti liber vechiul apartament.
Dapix, utilizator
Imobilul poate fi al oricui, nu are nicio importanță. Se poate schimba garanțăția. însă doar cu acordul băncii creditoare.
multumesc pentru raspunsuri...intentionez sa vand m-ai intai apartamentul apoi sa imi cumpar ceva mai mare dar in interval de cateva luni...am sa ma informez si la banca,multumesc
Salut. Ce ai rezolvat? Si eu sunt in aceeasi situatie si sunt curios de modalitatea gasita.
~ Conținut șters la cerere ~