Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de renuntare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de renuntare

Buna ziua,

O declarație de renuntare data și care nu mai poate fi revocata dacă nu este folosită la acceptarea succesiunii, persoana care a dat declarația de renuntare poate accepta succesiunea?

Va multumesc anticipat!
În tot cursul termenului de opţiune, renunţătorul poate revoca renunţarea, dacă moştenirea nu a fost deja acceptată de alţi succesibili care au vocaţie la partea care i-ar reveni, dispoziţiile Art. 1120 aplicându-se în mod corespunzător.
Revocarea renunţării valorează acceptare, bunurile moştenirii fiind preluate în starea în care se găsesc şi sub rezerva drepturilor dobândite de terţi asupra acelor bunuri.