Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Trecere autorizatie taxi de la PFA la SRL sau IF
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Trecere autorizatie taxi de la PFA la SRL sau IF

Buna ziua,

se poate trece autorizatia taxi de la PFA la SRL sau IF, care sunt conditiile?
ce trebuie facut? Sau daca tatal meu are autorizatie taxi fiind PFA si eu imi deschid IF pot sa-l atrag in IF fara sa piarda autorizatia de taxi?
Buna ziua,

Se poate trece autorizatia de la PFA la SRL in situatia in care persoana titulara a PFA isi deschide o societate- SRL-, in care are calitatea de asociat unic.

Practic, cesiunea are loc ca urmare a transformarii PFA-ului intr-o SRL. Legea nu prevede posibilitatea cesionarii autorizatiei de taxi in situatia in care PFA-ul devine IF, insa daca pentru transferarea la SRL este impusa conditia ca titularul PFA-ului sa fie asociat unic, prin analogie se intelege ca nu are voie sa fie cu altcineva asociat, nici macar intr-o IF.