avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exista profesia de "analist politic" ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exista profesia de "analist politic" ?

exista profesia de "analist politic" ?

este cumva un nomenclator al profesiilor unde sa fie reglemantata aceasta profesie ?

sau aceasta profesie nu este una reglemantata legal ci doar una "comerciala" ?

multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters56778 , utilizator 09:22, 11 Septembrie 2009
Da exista profesia de analist politic .Inclusiv tara noastra are personalitati in acest domeniu: Bogdan Chiriac,Ion Cristoiu,Cristian Parvulescu si lista poate continua.
este prevazuta in COR
conform codului CAEN apare la codul 213101, profesia de analist ( nu specifica ce fel de analist )
parerea mea ca sunt unele denumirii comerciale , am vazut si eu tot felul de analisti politicii , militarii etc
ptr userul ynocentta cunoaste daca aceste persoane au ceva studii si au o diploma eliberata ca analist politic sau sunt denumiti asa de mass media


Ultima modificare: Miercuri, 26 August 2009
ContSters89128, utilizator
Persoanele mentionate au studii dovedite cu documente legale de analist politic atat in tara cat si in strainatate.
Daca va intereseaza subiectul ,analizati activitatea celor mentionati si ve-ti constata studiile si centrele frecventate in vederea obtinerii studiilor initiale si ulterior a celor de perfectionare continua a activitatii de analist politic .
nu stiu ce studii sau cursurii au cei mentionati de dvs , dar in nomenculatorul meserilor din romania nu apare meseria(profesia) de analist politic, daca au facut ceva cursuri prin strainatate posibil sa aiba si un curs de asa ceva dar au o problema totusi la noi nu este recunoscuta inca aceasta ocupatie
ynocentta a scris:

Da exista profesia de analist politic .Inclusiv tara noastra are personalitati in acest domeniu: Bogdan Chiriac,Ion Cristoiu,Cristian Parvulescu si lista poate continua.
este prevazuta in COR


Da...
la astia mai poti adauga inca vreo 22 de milioane de analisti politici...
Evident asta doar in Romania!

Alte discuții în legătură

Incadrare post penan penan salut, am si eu o intrebare, am lucrat la o multinationala si am fost incadrat cu postul " analist servicii client" problema este k inca nu am diploma ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am scris o carte despre psihologie (neavand studii ... gaby03 gaby03 Buna ziua! Am scris o carte despre psihologie (neavand studii de specialitate in domeniu). Eu la baza am studii in jurnalism (sunt scriitor, redactor). ... (vezi toată discuția)
Fisa postului missyver missyver Stie cineva de unde pot face rost de fisa postului pentru angajatii Media? redactori, redactor sef, producator, cameraman, editor general etc.? (vezi toată discuția)