Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face atribuirea unui teren mostenit ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face atribuirea unui teren mostenit ?

Avem urmatoarea speta: Doi mostenitori ( cu cote a cate 1/2 fiecare) pentru un teren cu deschiderea de 16 m si lungime de 1000m. Unul dintre ei ar dori sa-si construiasca o casa pe teren, dar daca i s-ar atribui cei 8m (pe jumatate), probabil n-ar primii autorizatie de constructie. Celalalt vrea sa-i bage "bete in roate" si sa-l incurce pe primul in demersurile sale, afirmand ca instanta nu-l poate obliga nici sa plateasca sulta, nici sa o primeasca, el vrea cota lui de 8m deschiderea.
1. Cui i se atribuie terenul ?
2. I se poate indeplini doleantele de catre instanta celui care afirma ca nu vrea nici sa plateasca sulta, nici sa o primeasca ?
3. Daca da, se poate construi casa pe un teren cu deschiderea atat de mica ?
4. Exista si o alta varianta in care terenul sa fie impartit egal ca suprafata, dar unul dintre ele sa aiba deschidere de 12 m, iar celalalt 4 m ?
Precizez ca este exclus varianta vanzarii acelui teren.
Chiar nimeni nu poate sa-mi ofere un raspuns ?
Adresati-va instantei de judecata , in vederea impartelii.

Nimeni nu este obligat a ramane in stare de indiviziune, starea de coproprietate poate fi sistata oricand.

Trebuie realizata dezmembrarea loturilor , asa incat sa puteti edifica o constructie.(in speta, doar dreptul de proprietate este individualizata, fiind stabilita cota -parte ideala, abstracta, matematica, fara a fi fractionat terenul, in materialitatea sa ).

Daca se va proceda la atribuirea integrala a terenului catre dumneavoastra, sunteti obligat la plata unei sulte, o suma de bani corespunzatoare dreptului de proprietate.

Sulta este fixata prin hotarare judecatoreasca, iar achitarea acesteia este obligatorie( dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termenul general de prescriptie , cel de trei ani).

Creditorul solicita plata sultei, daca doreste, hotararea judecatoreasca trebuie respectata.

Poate fi edificata o constructie, in baza autorizatiei de construire.

Terenul, de asemenea , poate fi partajat, daca este comod partajabil , in natura.

De asemenea, imparteala se poate realiza potrivit invoielii partilor.

Partajarea se realizeaza in urmatoarele variante:

1- imparteala prin atribuire.

2-imparteala in natura, formandu-se doua loturi, conform cotelor -parti din dreptul de proprietate.

3-instrainare prin licitatie publica.

Succes.