Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare Contract de munca

Buna ziua,
Am si eu o intrebare.
Pe decizia de incetare a contractului meu de munca scrie ca sunt angajata de la data ....pana la data 17.10.2016.
Eu doresc sa ma angajez la alta firma si vreau sa am continuitate, sa nu am zi lipsa, deoarece doresc sa raman insarcinata si sa nu afecteze la acea indemnizatie, concediu de maternitate etc.
Cu ce data trebuie sa fac urmatorul contract 17.10 sau 18.10?
Cu ce data sa fie inregistrat la Revisal?
Daca eu semnez maine 17.10.2016 se poate inregistra de maine sau de pe 18.10.2016?
Multumesc
@ jesse25

Urmatorul c.i.m. putea avea ca data de incepere a activitatii - pentru o continuitate - data de 17.10.2016 .. situatie in care, inregistrarea in REVISAL trebuia sa se faca in data de 14.10.2016.

Nu exista niciun impediment in privinta acordarii indemnizatiei pentru CCC , chiar daca data de incepere ar fi 18.10.2016 , situatie in care in REVISAL inregistrarea va trebui sa se efectueze in data de 17.101.2016.

In calculul celor 12 luni eligibile pentru CCC se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri impozabile.

Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului.

Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la art.4 alin. (2) din OUG 111/2010.

Art. 4 OUG 111/2010 :
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.
Deci daca eu semnez cu o alta firma, noul c.i.m de maine 17.10, se poate inregistra de maine in revisal?
Multumesc
Se poate inregistra , dar pentru a nu fi sanctionat contraventional angajatorul de catre ITM, data inceperii activitatii trebuie sa fie 18.10.2016.