Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim in urma accidentului de munca cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim in urma accidentului de munca cu invaliditate

Buna ziua,
Am marea rugaminte, de a ma sfatui cum trebuie procedat in urmatoarea situatie:
Salariat angajat in 11.03.2016 si in 18.04.2016 se produce accidentul de munca al salariatului in urma caruia a rezultat invaliditate de munca a salariatului. Din 19.04.2016 pana in prezent are medical cod.03 si in 19.10.2016 va implinii cele 180 de zile si comisia de expertiza a eliberat cu data de 17.10.2016 certificat de handicap in urma caruia probabil se va emite decizie de pensionare.
Intrebarea este cum procedez in aceasta situatie cu acest cim?
Va trebui sa aduca medical pana in data emiterii deciziei de pensionare?
Cand si cum va inceta acest contract?
Ar trebui sa inceteze conform acestui certificat emis in data de 17.10.2016, de care astazi 18.10.2016 m-a informat familia ca a fost emis. Nu am acest certificat.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la aceste intrebari.
Multumesc!
Permiteti sa revin cu o corectie: Incapacitate nu invaliditate!
Multumesc!
Exista emisa vreo decizie medicala asupra capacitatii de munca ?
Multumesc pentru raspuns!
Da, acum intrat in posesia Deciziei medicale asupra capacitatii de munca cu grad de invaliditate 1, capacitate de autoingrijire pierduta, emisa in data de 17.10.2016.
Am intrebat la casa de pensii si mi-a spus ca in baza acestei decizii inceteaza cim cu ziua urmatoare celei in care are medical. El are medical pana in 18.10.2016 (astazi). Deci va inceta cu maine 19.10.2016.
Am mers si la ITM si mi-a spus ca in baza acestei decizii inceteaza cim conform art. 56 lit c.
Acum astept si raspunsul dumneavoastra din practica decizia fiind cu 17.10.2016 urmand ca inceteze cim cu 19.10.2016.
Va multumesc!
C.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II, potrivit art.56 alin.1lit.c C.mun.

Daca astazi ati primit acea decizie, astazi este data incetarii c.i.m.
Adevart ce spuneti dar nu am facut incetarea ieri si in acest caz incetarea o voi astazi considerand ca si data a comunicarii astazi. In mod normal trebuia incetat din data de 17.10.2016, data deciziei dar eu ieri am intrat intrat in posesia documentului.
Incetare cim astazi 19.10.2016. nu am cum altfel!
Intocmire decizie cu data de astazi cf. dec. medicale din 17.10.2016?
Multumesc mult pentru raspunsuri chiar imi sunt de foarte mare ajutor!