avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... aplicare lege 85/2016
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

aplicare lege 85/2016

- şcoala noastră a calculat diferenţele de drepturi salariale pentru toate cadrele didactice (active si pensionate) conform legii adăugând şi diferenţa datorată inflaţiei, raportată la luna august 2016 cândau intrat în vigoare normele metodologice de aplicare a legii de mai sus;
- în 12 sept. a.c. s-a făcut plata acestor drepturi salariale. Pensionarii au primit toată suma calculată iar, cadrele active, eşalonat conform legii;
- în data de23 septembreie a.c. insp. şc. jud. atenţionează unităţile şcolare, invocând, probabil, art. 4 din lege, că diferenţele salariale nu se actualizează cu indicele de inflaţie pentru persoanele pensionate ci, numai pentru cei care drepturile salariale se vor plăti eşalonat. Astfel, şcolile au cerut pensionarilor returnarea de urgenţă a sumelor adăugate prin inflaţie pentrupersonal consider că legea a fost interpretată şi aplicată eronat perioada 2008 - 2016. acest lucru nu s-a cerut cadrelor active deşi, în perioada 2008 - 2016 şi eu eram activ;
- personal considercă legeaa fost interpretată şi aplicată eronat. De aceea, nu m-am grăbit cu returnarea sumei . Aştept un răspuns calificat pentru mine şi sutele de pensionari din judeţul meu. Vă mulţumesc!

Alte discuții în legătură

Actualizare sume diferente salariale legea 85/2016 cu indicele de inflatie  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Sumele provenite din diferente salariale stabilite conform legii 85/2016, achitate pensionarilor, se actualizeaza sau nu cu indicele de inflatie? In normele ... (vezi toată discuția)
Profesorii vor primi, în decurs de cinci ani, diferenţele salariale la care aveau dreptul între octombrie 2008 şi mai 2011 unFostProfesor unFostProfesor Profesorii vor primi, în decurs de cinci ani, diferenţele salariale la care aveau dreptul între octombrie 2008 şi mai 2011. Am vazut in metodologie ca ... (vezi toată discuția)
Plata diferente salariale conform legii 85/2016 andrei_70 andrei_70 Va abordez pe aceasta cale deoarece am nelamuriri cu privire la aplicarea legii 85/2016. Speta este urmatoarea: Unitatea noastra a fost data in judecata ... (vezi toată discuția)