avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Se mai poate achita debitul si scutirea de penalitati ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Se mai poate achita debitul si scutirea de penalitati ?

am de achitat cca 1600 lei impozit pe cladire si teren din care 600 lei sunt penalitati si dobanzi de intarziere
as dori sa stiu daca voi achita debitul la zi , am vreo facilitate ?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 20:39, 19 Octombrie 2016
Facilitatea va consta in incasarea cu prioritate a penalitatilor si dobanzilor.
Conform Codului de procedura fiscala, din suma platita se achita intai debitul si apoi majorarile. Odata cu plata intregului debit, majorarile nu vor mai creste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accesorii purtatoare de dobanzi si penalitati MarcelaSpinu MarcelaSpinu Buna ziua Soacra mea nu a achitat impozitul pe teren si cladire din anul 2003, iar la data 01.03.2014 suma totala (impozit i accesorii) era in jur de 7350 ... (vezi toată discuția)
Scutire plata penalitati tva coca_ab coca_ab in incercarea de a profita de legea data de scutire plata penalitati la tva,am fost azi la finante sa vad de ce scutire beneficiez.Am o datorie principala de ... (vezi toată discuția)
Stergere penalitati sidor sidor Am avut datorii la buget, TVA. Am achitat toate datoriile pana in 2009. Au ramas majorari si penalizari de la plata tarzie a TVA. In anul 2010 am cerut ... (vezi toată discuția)