Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere+angajare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere+angajare

Buna ziua !
Am 20 de ani, studiez o facultate acreditate si primesc pensie de intretinere de 450 de lei.

Programul de la facultate imi permite sa lucrez in timpul liber,dar nu vreau sa pierd pensia de intretinere.
Sub ce forme ma pot angaja ?
Multumesc!
Dacă programul școlar este atât de lejer încât îți rămâne timp liber și pentru a munci, numai o instanță de judecată poate aprecia dacă fiind salariat te mai afli în stare de nevoie.
`
"Copilul major, pentru a beneficia de întreţinere de la părinţii săi, trebuie să facă dovada că se află în continuarea studiilor, presupunându-se că din acest motiv este în incapacitate de a munci, ce determină o stare de nevoie. Urmarea unor cursuri cu frecvenţă redusă nu îl împiedică însă să obţină venituri. De altfel, şi în cazul copilului minor, dacă acesta are venituri proprii care sunt îndestulătoare pentru nevoile sale, părinţii nu sunt obligaţi la întreţinere. Deci, cu atât mai mult, copilul major care poate realiza venituri, programul cursurilor pe care le urmează neîmpiedicându-l să muncească, nu poate solicita întreţinere de la părinţii săi". - (Trib. Călăraşi, dec. civ. nr. 640/R/2010, portal.just.ro).
Depinde de nivelul veniturilor realizate si al cheltuielilor necesare pt obtinuarea studiilor. Daca veniturile nu sunt îndestulătoare pensia continua sa se plateasca la acelasi nivel sau redusa. Dar, repet, depinde de situatia concreta...