Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Darkweeb/ponografie infantila
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Darkweeb/ponografie infantila

Buna seara,

Am pornit o investigatie proprie, pe care am s-o postez pe site-ul propriu despre pornografia infantila. Pentru asta vreau sa accesez ”internetul ascuns” sa fac niste cercetari. Probabil voi intra pe site-uri interzise. Nu am intentia sa distribui materiale pornografice cu minori, dar probabil o sa accesez diferite imagini, fiindu-mi imposibil sa iau altfel legatura cu cei care distribuie materiale.

Intrebarea este: Ce ar trebui sa fac in acest caz ca sa nu fiu tras la raspundere? Nu salvez materiale, nu distribui, dar o sa accesez acele site-uri. Sa anunt politia din timp? Sau ce am de facut pentru a fii in perecta legalitate?
Simplul fapt ca vizionati sau accesati pornografie infantila poate fi infractiune si va puteti alege cu ani grei de puscarie.

Cercetarile de acest tip se fac de organele de ancheta, cu cooperare internationala. Ei au dreptul sa vizioneze aceste materiale in scop de ancheta penala si de acuzare in cursul procesului penal. De fapt, in mare masura acest proces este automatizat, identificarea fisierelor de pornografie infantila avand pe baza de semnaturi ale fisierelor.

Pentru cineva care are reputatie solida drept jurnalist de investigatie s-ar putea permite acest lucru in scop jurnalistic, dar va sfatuiesc sa va consultati in prealabil cu politistii care urmaresc astfel de infractiuni si sa obtineti niste garantii, ca nu cumva cel urmarit penal sa fiti chiar dvs.

Articolul din NCP nu prevede exceptii pentru jurnalisti: [ link extern ]

Eu am efectuat o cercetare asupra pornografiei infantile, dar m-am limitat la cercetarea literaturii, elaborand un experiment mental pentru modelarea fenomenului si la modalitati de a estima cantitatea de fisiere care nu necesitau descarcarea de pornografie infantila. Nici macar nu am accesat internetul ascuns pentru asta si nu am luat legatura cu infractori.
tgeorgescu, utilizator
Iti multumesc pentru raspuns. Si te felicit pentru cercetare. Ideea era ca eu sa intru in lumea lor, sa le observ comportamentul.