Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu neplatit 8 luni - care este procedura legala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu neplatit 8 luni - care este procedura legala in instanta

Buna ziua,
Intampin o problema cu fosta firma angajatoare, in sensul ca, anul acesta (timp de 8 luni) nu mi-am primit niciun salariu.
Impreuna cu colegii am depus o plangere la ITM , i s-au facut cateva controale si am primit un raspuns oficial ca pana la data de X , compania trebuia sa isi incheie obligatiile salariale fata de noi.
Au trecut 10 zile de la data respectiva,si nu s-a intamplat nimic.
ITM-ul ridica din umeri, practic ei si-au facut treaba , si ne sugereaza sa o actionam in judecata.
Am incercat sa aflu niste raspunsuri de la Tribunal si Judecatorie, dar si dumnealor ridica din umeri.
Nu stiu care este procedura legala care trebuie urmata, tinand cont de faptul ca, un avocat e destul de costisitor pentru noi deoarece nu am incasat niciun salariu de ceva vreme...
Mentionez faptul ca la un anumit moment, toti am fost trecuti in contracte cu salarii minime de incadrare, pentru ca taxele sa fie mai mici. Contractele NU sunt semnate de catre noi.
Nu s-au platit nici obligatiile fiscale (cas, cass) la stat pentru noi.
Societatea este deja in insolventa,
Va rog frumos, sa ma ajutati cu un sfat!
Giorgiana1986, utilizator
Art. 161 din Legea nr. 85/2014 reglementeaza ordinea in care creantele vor fi platite.In acest caz, creantele izvorate din raporturi de munca ocupa pozitia a treia si sunt precedate de cheltuielile aferente procedurii insolventei, prioritare, si de creantele provenind din finantari acordate debitorului in perioada de observatie in scopul desfasurarii activitatilor curente