Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţei

În legătură cu acest subiect, doresc să ştiu dacă mă pot număra printre beneficiarii acestui ajutor, întrucât de la Primărie mi se spune că nu am dreptul la ajutorul de încălzire fiindcă deţin teren agricol. Eu mă aflu în următoarea situaţie: am 56 de ani, sunt şomeră, nu am alte venituri, iar părinţii ( care aveau câteva hectare de pământ) au decedat. Până la această oră nu am dezbătut succesiunea tot din cauza Primăriei, care a tergiversat eliberarea actelor necesare. Deci, în registrul agricol eu nu figurez cu nicio proprietate. Deşi sunt o persoană singură, mi se spune că am "pământ" şi autoturism şi nu pot beneficia de ajutor. Menţionez că atoturismul meu are o vechime mai mare de 10 ani, aşa cum se stipulează în lege. Dacă mă poate ajuta cineva cu informaţii privind metodologia aplicării acestei legi, îi mulţumesc anticipat. Vă doresc o zi bună!
Din păcate pentru dumneavoastră,nu va încadrați din cauza pământului care îl moșteniți și al autovehiculului