Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cladiri scutite de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cladiri scutite de tva

Buna ziua , pe scurt problema mea este urmatoarea , societatea x vinde un spatiu ce are o constructie pe el , conform noului cod fiscal vanzarea este scutita de tva . Vanzarea a fost facuta in asa fel incat pretul vanzarii sa includa acel tva , cum tva ul nu se mai poate recupera exista solutii in asa fel incat contractul sa ramana asa? la pretul initial stabilit fara ca societatea care cumpara sa nu fie prejudiciata , momentan diferenta de tva pe care societatea urma sa si -o recupereze dupa vanzare ra #-o
DraghiciAlin, utilizator
Sigur.Faceti optiune de taxare in conditiile art.292 alin.3 cod fiscal