Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrare urmare unei decizii definitive si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrare urmare unei decizii definitive si irevocabile a curtii de apel prin executor judecatoresc

1.In data de 10.05.2016 a fst pronuntata hotararea curtii de apel care a dispus reintegrarea si plata drepturilor salariale in conformitate cu legea.
2.In data de 02.06.2016 am primit hotararea.
3.In data de 08.06.2016 am solicitat unui executor judecatoresc sa o puna in aplicare in totalitatea ei prin orice mijloace.
4.In data de 09.06.2016 am anuntat angajatorul solicitandu-i sa faca demersurile necesare pentru ca hotararea sa fie pusa in aplicare atat dpdv tehnic ( reintegrare) cat si din punct de vedere economic ( plata drepturilor salariale).
5. In data de 14.06.2016 am primit solicitare din partea angajatorului sa ma prezint la punctul de lucru . Am raspuns in scris ca decizia se afla in procedura de executare la judecatorie pentru incuvintare .
6.In data de 15.06.2016 angajatorul mi-a transmis ca nu intelege atitudinea mea de nu ma prezenta.
7. In data de 16.06.2016 mi-a transmis Decizia de incetare a activitatii conform art.80 al.3 din Codul Muncii.
8. Am contestat in termen decizia de incetare a activitatii, lasand instanta sa se pronunte asupra legalitatii acesteia.
9.In data de 24.06.2016 angajatorul mi-a virat in cont o suma de bani fara sa transmita cum a ajuns la aceata suma.

Intrebarea este. Am gresit cand eu am mers la un executor sa puna in aplicare decizia instantei sau nu?
sviasu a scris:

....
Intrebarea este. Am gresit cand eu am mers la un executor sa puna in aplicare decizia instantei sau nu?

Punerea in executare a unei hotarari judecatoresti pronuntata intr-un litigiu de munca se poate face :
- de bunavoie de catre angajator
sau
- prin executare silita cu ajutorul unui executor judecatoresc

Astfel, nu ati gresit cand ati solicitat sprijinul unui executor judecatoresc pentru a se pune in executare hotararea pronuntata de catre instanta de judecata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
De gresit nu ati gresit, insa omeneste consier ca v-ati pripit putin. Era mai bine ca inainte sa va adresati executorului sa facti o cerere / somatie / notificare prin care sa urgentati executarea hotarrarii de bunavoie de catre angajator.

Unde cred insa ca ati gresit este in aceea ca nu v-ati prezentat cand ati fost invitat.- cu sau fara executare silita, reintegrarea nu se poate face decat prin prezentarea dvs. efectiva la locul de munca, la examenele medicale care / daca se impun etc. Neprezentarea da dreptul angajatorului sa aplice sanctiuni disciplinare ...
Chiar daca nu s-a prezentat la munca, incetarea nu se facea in baza art.80 alin.3 C.mun.
Asa eset, nici nu am spus asta. Am spus ca neprezentarea era temei pentru alte chestii.

Mare ... nepriceput angajatorul asta, pentru acel 80 alin. 3, daca ne e confirmat de acte.
Nu am spus ca ati sustinut asta ... ma refeream la mesajul initial coroborat cu absentele de care ati amintit

... 7. In data de 16.06.2016 mi-a transmis Decizia de incetare a activitatii conform art.80 al.3 din Codul Muncii....