Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren zona rurala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren zona rurala

Detin un teren intr-o zona rurala si am avut intotdeauna probleme cu vecinii cu privinta delimitarii, din cauza ca nu am locuit acolo.

Terenul initial a fost impartit la mostenire in mai multe parti. Niciodata nu am imprejmuit partea mea cu gard pentru a il diferentia de ceilalti proprietari nelocuind acolo.

Am actul de proprietate necesar pentru a demonstra ca proprietatea imi apartine si vreau sa il imprejmuiesc cu gard anul viitor.
Problema este ca vecinii au modificat hotarul in absenta mea (si-au construit gard pe hotarul considerat de ei) si au indepartat mai multe referinte pe care le aveam in trecut pentru a determina hotarul.

Ce pot sa fac ? Nu vreau sa ma bazez pe spusele vecinilor si pe amintirile celor din sat in momentul in care imi fac imprejmuirea cu gard.
Introduceti actiune in granituire la judecatoria de la locul terenului.
Se vor face masuratori de catre expertul judiciar si astfel se vor stabili, prin raportul de expertiza, adevaratele hotare ale terenului.
Recomand angajarea unui avocat care sa conduca procesul.
Cu stima.