Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... pagube mistreti in culturi
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

pagube mistreti in culturi

Buna ziua.Cultivam teren agricol in comuna Pericei ,jud Salaj,preponderent cu porumb.IN fiecare an ne este distrusa cultura de catre porcii mistreti.Am facut ,din nou sesizare si in acest an.Am indeplinit toate conditiile prevazute de catre lege(avem terenul declarat,am pus mijloace de indepartare a mistretilor,am asigurat paza)si totusi concluzia comisiei a fost ca noi suntem vinovati de pagubele produse.As dori sa-mi spuneti daca am la dispozitie parghii legale pt a indrepta situatia,in caz contrar asemeni multor alti fermieri vom renunta la a cultiva terenul.Va multumesc
Dl sint si eu agricultor si am avut aceasi problema cu o cultura de sfecla de zahar, am chemat pe cei responsabili cu instiintare la primarie fondul de vinatoare, constatare si a ramas sa dau administratorul fondului de vinatoare in judecata pe un domn cu bani .Am renuntat ,deoarece eram mai multi pagubiti si ceilanti nu au vrut.Am cumparat un aparat LACME franta gard electric si asa mi-am salvat cultura de sfecla am mai pus dupa aceea porumb.E adevarat ca trebuie verificat dar faci treaba.
GILEAMIHAI, utilizator
Mentionez ca am fost in audienta la prefect jud vs care m-a cam luat la misto sa-mi fac cabana si i-am zis sa-mi iau arc cu sageti si sa-mi las barba pina la genunchi sa devin homo sapiens nici o problema nu a avut o batjocora la adresa unui om care isi apara dreptul de a trai si de a face si el ceva .