Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am semnat cerere de divort la notar si m-am razgandit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am semnat cerere de divort la notar si m-am razgandit ...

Buna ziua , am semnat o cerere de divort la notar ,dar ulterior mi-am dat seama ca nu ma avantajaza un astfel de divort ...ba din contra ! Se poate retrage cererea ?
Buna seara,

Puteti renunta la cererea de divort pana la finalizarea procedurii, adica pana la emiterea certificatului de divort. Astfel, daca de-abia ati depus cererea, puteti renunta fara griji la aceasta procedura.

De ce ziceți ca nu va avantajează?
Multumesc frumos !

nu ma avantajaza deoarece am luat niste decizii care analizate mai in profunzime sant gresite
gi-jane2, moderator
Mulțumesc pentru lămuriri :)
Dacă vreți sa divortati, o procedura amiabila nu poate fi dezavantajoasa.
Initiativa de a divorta a fost a sotiei si tot ea a platit onorariul notarului... In cazul in care retrag cererea va trebui sa restitui costurile?