Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire masina leasing
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire masina leasing

am fost implicat intr-un accident rutier in urma caruia masina cealalta a primit dauna totala...mentionez ca masina era achizitionata in leasing...
firma de leasing a primit 23000RON de la firma de asigurari (in cazul meu ASTRA), valoarea calculata prin documentatia firmei de asigurari...
problema e ca valoarea masini la momentul acesta e undeva la 26500...suma pe care ar trebui normal sa o achite posesorul contractului de leasing-firmei de leasing...
este posibil sa fiu actionat in instanta pentru recuperarea diferentei( din punctul de vedere a realizarii unui prejudiciu contractului de leasing)...si daca da...ce sanse de reusita are?...mai poate fii chemata firma de asigurari in garantie?
"Utilizatorul" autoturismului lovit v-ar putea actiona in instanta pentru a-i acoperi si "daunel indirecte" (in ideea ca cele materiale directe au fost despagubite de asigurator); sanse ar fi, dar e discutabil: in ce consta diferenta, nu cumva dobanzi nerealizate? S-ar numi un expert, alte costuri...:hammer:
In practica am vazut si hotarari judecatoresti care obligau societatea de asigurari la o plata care depasea chiar plafonul stabilit prin acte normative! #-o
Nu m-ar mira ca in baza pretentiilor calculate si dovedite de societatea de leasing sa fiti obligat la plata suplimentara, ceea ce va confera dreptul de a invoca garantia asiguratorului RCA pt daune indirecte.
Succes!
deci sa inteleg ca in cazul in care "utilizatorul" vehiculului ma cheama in judecata pt plata diferentei( care reprezinta diferenta dintre suma ceruta de firma de leasing pt autovehicul si suma oferita de firma de asigurari),pe ideea ca ar trebui sa isi acopere dauna ramasa neachitata de firma de asigurari...pot chema in garantie firma de asigurari intr-un eventual proces...
am impresia ca suma vehiculata se refera la cuantumul ratelor neachitate...
Cred ca impresia e gresita: nu ratele neachitate ar fi paguba, ci diferenta intre valoarea debitului si valoarea autoturismului la momentul despagubirii (presupunand ca aceasta era valoarea despagubita ca dauna totala) si eventual dobanzile nerealizate pana la sfarsitul contractului (ceea ce ar fi inechitabil; normal ar fi dobanzile la zi).

Succes!