avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 8 ore?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

8 ore?

e legal ca lucrand in mass media sa fiu pontat doar pentru orele in care sunt in emisie?
( am 3 ore de emisie, dupa care mai stau 1 ora -2 sa mai pregatesc cate ceva pt ziua urmatoare, dar cele mai multe subiecte mi le fac acasa - e drept sa fiu pontat 5 sau 6 ore?, orele netrecute in pontaj ma afecteaza intr-un fel - somaj, pensie.etc?.
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 22:10, 28 August 2009
Inteleg ca ati semnat un act aditional la contractul de munca? Daca da, s-a modificat si numarul de ore din contract? Ca daca nu s-a modificat, indiferent ce munca prestati, tot pentru 8 ore trebuie sa fiti platit.
Daca nu aveti condica in redactie, avantajul este al Dvs., pentru ca angajatorul nu poate sa dovedeasca decat cu condica cate ore ati lucrat sau nu ati lucrat.
Iar daca vor sa va santioneze pentru ore lipsa, trebuie sa va faca cercetarea disciplinara. In caz contrar, sunt obligati sa va plateasca la numarul de ore trecut in contract.
Cu stima,
dorderacu a scris:

e legal ca lucrand in mass media sa fiu pontat doar pentru orele in care sunt in emisie?
( am 3 ore de emisie, dupa care mai stau 1 ora -2 sa mai pregatesc cate ceva pt ziua urmatoare, dar cele mai multe subiecte mi le fac acasa - e drept sa fiu pontat 5 sau 6 ore?, orele netrecute in pontaj ma afecteaza intr-un fel - somaj, pensie.etc?.


Normal ca veti fi afectat, daca aceste 5-6 ore din pontaj, sunt trecute si in declaratiile la gestionarii de fonduri, desi nu cred. Dar verificati la contabilitate, cum sunteti trecut. Si mai este important de stiut, contractul de munca este cu norma intreaga? Daca da, atunci poate figurati cu 8 ore/zi in declaratii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, lucrez la o firma de 3 ani cu contract de 8 ore ,și ... Corinacory Corinacory Bună ziua, lucrez la o firma de 3 ani cu contract de 8 ore ,și acum câteva zile am aflat ca de fapt am fost pontata câte 5, zile pe luna , ce poate pati ... (vezi toată discuția)