Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 8 ore?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

8 ore?

e legal ca lucrand in mass media sa fiu pontat doar pentru orele in care sunt in emisie?
( am 3 ore de emisie, dupa care mai stau 1 ora -2 sa mai pregatesc cate ceva pt ziua urmatoare, dar cele mai multe subiecte mi le fac acasa - e drept sa fiu pontat 5 sau 6 ore?, orele netrecute in pontaj ma afecteaza intr-un fel - somaj, pensie.etc?.
Inteleg ca ati semnat un act aditional la contractul de munca? Daca da, s-a modificat si numarul de ore din contract? Ca daca nu s-a modificat, indiferent ce munca prestati, tot pentru 8 ore trebuie sa fiti platit.
Daca nu aveti condica in redactie, avantajul este al Dvs., pentru ca angajatorul nu poate sa dovedeasca decat cu condica cate ore ati lucrat sau nu ati lucrat.
Iar daca vor sa va santioneze pentru ore lipsa, trebuie sa va faca cercetarea disciplinara. In caz contrar, sunt obligati sa va plateasca la numarul de ore trecut in contract.
Cu stima,
dorderacu a scris:

e legal ca lucrand in mass media sa fiu pontat doar pentru orele in care sunt in emisie?
( am 3 ore de emisie, dupa care mai stau 1 ora -2 sa mai pregatesc cate ceva pt ziua urmatoare, dar cele mai multe subiecte mi le fac acasa - e drept sa fiu pontat 5 sau 6 ore?, orele netrecute in pontaj ma afecteaza intr-un fel - somaj, pensie.etc?.

Normal ca veti fi afectat, daca aceste 5-6 ore din pontaj, sunt trecute si in declaratiile la gestionarii de fonduri, desi nu cred. Dar verificati la contabilitate, cum sunteti trecut. Si mai este important de stiut, contractul de munca este cu norma intreaga? Daca da, atunci poate figurati cu 8 ore/zi in declaratii.