Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 8 ore?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

8 ore?

e legal ca lucrand in mass media sa fiu pontat doar pentru orele in care sunt in emisie?
( am 3 ore de emisie, dupa care mai stau 1 ora -2 sa mai pregatesc cate ceva pt ziua urmatoare, dar cele mai multe subiecte mi le fac acasa - e drept sa fiu pontat 5 sau 6 ore?, orele netrecute in pontaj ma afecteaza intr-un fel - somaj, pensie.etc?.
Poate fi legal ceea ce ti se intampla in masura in care ai acceptat acest lucru semnand un contract individual de munca, inregistrat la ITM!
Uitati-va pe contractul individual de munca, daca ati semnat asa ceva, pentru cate ore si pentru ce salariu ati semnat?
AngiF
Aveti contract de munca sau drepturi de autor? Sau ambele? Si cate ore sunt inscrise in contractul de munca?
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
De acord cu teza lu ralu 21?! Daca sunteti "cititor de prompter", solutia este condica, iar nu pontajul! Nu sunteti "manufacturier, ori zilier"! Precizati raportul juridic, pentru o aprehensiune corecta din partea noastra, si pe cale de consecinta la o solutie adecvata!
am contract de munca normal;
trebuie sa va spun ca toate au inceput de cand avem sef nou, de la 1 aprilie;
pana atunci aveam 4 ore de emisie si eram pontat 8 ore;
acum am 3 ore de emisie si ma ponteaza 6-7 ore, cate stau in redactie, dar eu imi pregatesc emisiunea si in alte locuri decat la redactie ( de exemplu revista presei o fac dimineata la 5 acasa, sa ajung la 7 la servici);
ce am semnat de carand a fost o hartie prin care eram trecut de la redactor la prezentator ( cu toate astea eu imi redactez materialele)