Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Duplicato hotarare de divort
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Duplicato hotarare de divort

Bunaziua, as avea o intrebare,vazand ca parintii miei au divortat acum multi ani in urma,tatal meu e decedut si nu stiam anul iar mama mea are nevoie hatararea de divort pentru dosarul de pensie, unde trebuie facuta cererea ? Va multumesc.
Buna seara,
Intai interesati-va la arhiva judecatoriei une a divortat. Indicati numele partilor si anul pronuntarii.
Daca nu este acolo va trebui sa va adresati Arhivelor judetene indicand, la fel, numele partilor si data divortului divortului sau macar anul!
Va multumesc pentru raspuns,problema este ca eu nu imi aduc aminte, mama mea nu s-a presentat la divort si nu stie in ce an a fost d-at de tatal meu,noi am stat in Bucuresti si nu stie nici sectorul.
Buna seara,
E o problema dar divortul s-a judecat la ultimul domiciliu comun al sotilor.
Poate asta va ajuta.
Va multumesc, sper sa fie de ajutor, vazand ca la pensie cere aceasta hotarare care Inca nu am inteles motivul.
Mama dvs, sa intrebe la starea civila unde s-a incheiat casatoria ori la starea civila a locului sau de nastere. Poate aveti noroc si are mentiunile inscrise pe marginea actului, dupa care mergeti la judecatoria care a pronuntat divortul si solicitati o sentinta din arhiva.