Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La subsol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La subsol

La parterul ambelor scari sunt magazine. Daca ma apuc de schimbat vane de caldura, robineti de apa, trebuie sa-i bag si pe ei la cheltuiala? Ei se alimenteaza cu apa de la tevile noastre.
Da. Si vedeti care este cota-parte indiviza de care "se bucura".
Aha, deci participa la lucrari in functie de cota indiviza... Pe suprafata magazinului in loc de cota indiviza nu se poate?
Armenteros, utilizator
Nu se poate pe suprafata magazinului ci in functie de cota indiviza din partile comune , cum bine va zis ELGA!=D>
Vedeti ca va incuracti in cote indivize, asa cum v-am mai explicat ?
Aveti devizul de lucrari cu suma de plata. Adunati suprafetele utile ale tuturor apartamentelor si spatiilor comerciale din scara sau bloc , depinde cat se intinde lucrarea si pe cine deservesc acele instalatii. Impartiti suma de pe deviz la suma suprafetelor utile si aflati costul pe metru patrat.
Acest pret unitar inmultiti-l cu suprafata utila a fiecarui apartament si spatiu comercial si afisati lista de plata. Suma acestor repartizari este egala < cu siguranta, cu suma de pe deviz.
Daca va luati dupa cotele indivize pe cre le au trecute in documente , cu siguranta , nu o sa va dea 100%, avand in vedere modificarile facute la apartamente, spatii comerciale sau greselile din schite si actele de proprietate care au fost facute, refacute de diferiti specialisti.
Si nu incalcati nici o lege. Cititi un pic legea 230 si normele si o sa vedeti ca acea cota indiviza este clar in functie de suprafata utila a fiecarui apartament sau spatiu cu alta destinatie.
Eu i-am explicat cum sa-si faca cota-indiviza (procentul fiecarui apartament) si acela sa ramana batut in cuie pentru toate calculele pe cota-indiviza.
Acum cred ca l-am incurcat de tot pe bietul om care se straduieste sa priceapa ce spunem noi aici....:)