Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... concediu medical?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

concediu medical?

am nevoie de concediu medical iar doctorul mi-a cerut o adeverinta cu zilele de cm pe ultimele 12 luni, dar eu lucrez la aceasta firma de doar 7 luni. pot lua o adeverinta de la I.T.M. sau C.A.S pt restul de 5 luni de zile de cm?
sau cum pot dovedi ca nu am avut nici o zi de concediu medical pe ultimele 12 luni?
Puteti solicita adeverinta de la fostul loc de munca sau de la ITM conform mentiunilor din REVISAL pentru perioada anterioara celor 7 luni si pentru aceste 7 luni de la actuala firma.
De la ITM , nu aveti cum sa obtineti asa ceva , intrucat in REVISAL suspendarea c.i.m. pentru incapacitate temporara de munca nu se opereaza.

Extrasul de REVISAL de la ITM se obtine numai in anumite situatii (art.8 alin.6 din HG 500/2011).

Plătitorii de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate au obligaţia să elibereze asiguratului adeverinţe din care să rezulte numărul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, în vederea acordării certificatelor de concediu medical, conform modelului prevăzut in anexa nr. 19, conform Ordinului CNAS nr. 8/2016, în vigoare din 20 ianuarie 2016.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc