Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta prin care se atesta statutul de asigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta prin care se atesta statutul de asigurat

buna ziua. am si eu o problema. sunt insarcinata in 7 luni si din cauza unor probleme medicale mi s-a recomandat concediu medical. pt acesta imi este necesara o adeverinta de la angajator in care sa se specifice si cate zile de concediu medical am avut in ultimile 12 luni. firma mi-a eliberat o adeverinta simpla prin care spune ca mi s-au platit contributiile la sanatate. i-am rugat sa-mi elibereze alta in care sa specifice si zilele de CM din ultimile 12 luni iar acestia ma duc cu vorba de vreo saptamana. doctorul ma grabeste cu adeverinta ca sa-mi elibereze certificatul iar eu n-am de unde sa-i dau. pot in vreun fel sa-i grabesc.? au dreptul sa nu-mi elibereze o alta adeverinta ? casa de asigurari de sanatate nu are o evidenta cu CM ale asiguratilor pt a putea lua o adeverinta de la ei? n-as vrea sa par paranoica dar am impresia ca firma mi-ar pune bete in roate pt ca i-am anuntat ca sunt insarcinata, mi-am luat si CM si acum ii las cu ochii in soare. mentionez ca sediul firmei este in alt oras.
1. Din Normele de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:
Art. 38. - (1) Plãtitorii de indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate au obligaţia sã elibereze asiguratului adeverinţe din care sã rezulte numãrul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporarã de muncã avute în ultimele 12 luni, în vederea acordãrii certificatelor de concediu medical.
2. Din pacate nu se prevede si o sanctiune in cazul neindeplinirii acestei obligatii.
3. Luati legatura cu ITM si cu CJAS sa va ajute sa primiti adeverinta.
4. Amenintati pe angajator ca il veti da in judecata.