Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare în Italia pentru ucidere din culpă - ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare în Italia pentru ucidere din culpă - accident rutier

Bună ziua! Dacă ai fost condamnat cu suspendare în Italia pentru ucidere din culpă (în urma unui accident de circulație), care ar fi urmările în România? Mulțumesc mult!
La ce urmări va referiți?
Dacă este posibil să se pedepsească fapta și în România (în sensul că dacă legea prevede o pedeapsă mai aspră în țară decât cea din Italia să se aplice legea din România).
Nu va poate condamna și în România.
Mulțumesc! Prin urmare, singurele urmări în țară ar trebui să fie suspendarea permisului și înscrierea faptei in cazier?
Urmările în România sunt aceleași ca și în cazul unei condamnări primită în România, atât cu privire la starea de recidivă (vezi art.41, alin.3, c.pen.), cât și cu privire la cazierul judiciar (vezi art.9, lit.d, L.290/2004).