Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Actiune in regres
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Actiune in regres

buna ziua,
intrebarea este urmatoarea societatea X car are sediul social in Italia este in procedura de faliment din 28.09.2016. in una iunie 2016 aceasta societate a platit societatii Y cu care are relatii atat ca si furnizor cat si ca si client contravaloarea uneia dintre facturi.
Lichidatorul care se ocupa de lichidare vrea sa ceara actiune in regres pentru recuperarea sumei platite in luna iunie.
Este posibil sa faca acest lucru si daca da care este baza legala.
va mutumesc anticipat pentru raspuns.
legea aplicabila este legea italiana de la sediul societatii.
Multumesc, frumos!
alte pareri ?