Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... care va fi data prescrierii ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

care va fi data prescrierii ?

Buna ziua !

Va rog din suflet sa imi spuneti:
1. - la ce data se prescrie dreptul de a cere intoarcerea executarii silite,
daca hotararea in baza careia se cere acest lucru
a fost pronuntata la data de 24.09.2013
si a fost comunicata la data de 01.11.2013 ?
2. - la ce data ramane definitiva, tinand cont ca
in cazul de fata, hotararea este o Decizie a Curtii de Apel,
irevocabila.
In cazul de fata ar mai fi existat si alte cai de atac ?
Paratul mai putea face o Contestatie in anulare sau ....?
Dupa 15 zile de la comunicarea hotararii,
daca una din parti nu mai face vreo cale de atac,
hotararea ramane definitiva ?

Se spune despre
Prescriptia dreptului de a cere intoarcerea executarii silite ca:
Daca nu s-a solicitat repunerea partilor in situatia anterioara pe cale incidentala sau accesorie, partea poate cere separat intoarcerea executarii silite intr-un termen de 3 ani
de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti prin care a fost desfiintat titlul executoriu sau executarea silita insasi.

oanaportar, utilizator
Ati formulat intrebarile si apoi ati oferit si raspunsul.
Unde mai este nelamurirea?
Nelamuririle sunt in legatura cu

- o Decizie a Curtii de Apel - cand ramane definitiva ?
de la data pronuntarii ? sau de la data comunicarii ?

- de la ce data se prescrie dreptul de a cere intoarcerea executarii silite ?
de la data pronuntarii ? sau de la data comunicarii ?
Decizia curtii de apel ramane definitiva dupa comunicare,prescriptia ptr.intoarecerea executarii silite curge de data cand a ramas definitiva hotararea in baza careia se solicita intoarcerea executarii silite.
danpopescu2011 a scris:

Decizia curtii de apel ramane definitiva dupa comunicare,prescriptia ptr.intoarecerea executarii silite curge de data cand a ramas definitiva hotararea in baza careia se solicita intoarcerea executarii silite.

As vrea sa va contrazic.
Ce facem cu o Decizie a Curtii de Apel pronuntata intr-un recurs - dupa cum stiti nu se comunica.
Daca dupa pronuntare obtin un certificat de grefa se poate spune ca am o decizie definitiva?
Un coleg mi-a spus ca, in cazul de fata: litigiu de munca,
dupa apel nu mai exista nici o cale de atac ...

si ca, a ramas definitiva la pronuntare ...

Este adevarat ?

Va rog sa ma ajutati cu un articol de lege.