avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... care va fi data prescrierii ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

care va fi data prescrierii ?

Buna ziua !

Va rog din suflet sa imi spuneti:
1. - la ce data se prescrie dreptul de a cere intoarcerea executarii silite,
daca hotararea in baza careia se cere acest lucru
a fost pronuntata la data de 24.09.2013
si a fost comunicata la data de 01.11.2013 ?
2. - la ce data ramane definitiva, tinand cont ca
in cazul de fata, hotararea este o Decizie a Curtii de Apel,
irevocabila.
In cazul de fata ar mai fi existat si alte cai de atac ?
Paratul mai putea face o Contestatie in anulare sau ....?
Dupa 15 zile de la comunicarea hotararii,
daca una din parti nu mai face vreo cale de atac,
hotararea ramane definitiva ?

Se spune despre
Prescriptia dreptului de a cere intoarcerea executarii silite ca:
Daca nu s-a solicitat repunerea partilor in situatia anterioara pe cale incidentala sau accesorie, partea poate cere separat intoarcerea executarii silite intr-un termen de 3 ani
de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti prin care a fost desfiintat titlul executoriu sau executarea silita insasi.






Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2016
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 23:24, 5 Noiembrie 2016
Ati formulat intrebarile si apoi ati oferit si raspunsul.
Unde mai este nelamurirea?
Nelamuririle sunt in legatura cu

- o Decizie a Curtii de Apel - cand ramane definitiva ?
de la data pronuntarii ? sau de la data comunicarii ?

- de la ce data se prescrie dreptul de a cere intoarcerea executarii silite ?
de la data pronuntarii ? sau de la data comunicarii ?
Decizia curtii de apel ramane definitiva dupa comunicare,prescriptia ptr.intoarecerea executarii silite curge de data cand a ramas definitiva hotararea in baza careia se solicita intoarcerea executarii silite.
danpopescu2011 a scris:

Decizia curtii de apel ramane definitiva dupa comunicare,prescriptia ptr.intoarecerea executarii silite curge de data cand a ramas definitiva hotararea in baza careia se solicita intoarcerea executarii silite.


As vrea sa va contrazic.
Ce facem cu o Decizie a Curtii de Apel pronuntata intr-un recurs - dupa cum stiti nu se comunica.
Daca dupa pronuntare obtin un certificat de grefa se poate spune ca am o decizie definitiva?
Un coleg mi-a spus ca, in cazul de fata: litigiu de munca,
dupa apel nu mai exista nici o cale de atac ...

si ca, a ramas definitiva la pronuntare ...

Este adevarat ?

Va rog sa ma ajutati cu un articol de lege.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara - data inceperii platii mihaelabellinvia mihaelabellinvia Buna ziua! Am avut in curs o ordonanta presedentiala care mi-a fost acceptata in parte, adica doar pensia alimentara, iar in hotarare scrie asa: \"Stabileşte ... (vezi toată discuția)
Pentru recuperare diferente salariale ? oanaportar oanaportar La data de 27.02.2013, Tribunalul a dat castig de cauza unui salariat care a facut Contestatie la Decizia de angajare in ce priveste stabilirea unui ... (vezi toată discuția)
Hotarari civile laur2013 laur2013 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un temei legal privind punerea in executare a hotarari civile definitive, adica in sensul ca de cand sa pronuntat hotararea ... (vezi toată discuția)