avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Marcare sume in casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Marcare sume in casa de marcat

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu urmatoarea speta:
In data N soldul cu care inchei registrul de casa este de 10.005 lei. 10.000 lei vor fi depusi la banca in ziua N+1 iar 5 lei vor ramane in casieria unitatii pentru a se da rest clientilor.
In ziua N+1 in casa de marcat sunt inregistrate incasari din vanzari in valoare de 2000 lei. Tot in ziua N+1 asociatul retrage suma de 1500 lei pentru care intocmesc dispozitie de plata si o inregistrez in registrul de casa.
Asadar, la sfarsitul zilei N+1 registrul de casa va avea urmatorul sold: 10.0005 (Sold initial) - 10.000 (depuneri numerar banca) + 2000 (incasari din vanzari) - 1500 (retrageri asociat) = 505 lei, din care 5 lei- rest clienti
Intrebare:
1. Ce suma trebuie sa marchez in casa de marcat la sfarsitul zilei N+1: 505 lei sau 5 lei?
2. Dispozitie de plata catre asociat in valoare de 1500 lei trebuie marcata si ea in casa de marcat?
Mentionez ca persoana care marcheaza in casa de marcat face plati la furnizori si intocmeste si registrul de casa.

Alte discuții în legătură

Sold registrul de casa cerica2007 cerica2007 Buna seara.Puteti sa-mi spuneti care mai este maximul soldului final la registrul de casa?Pot sa am in casa de pe o zi pe alta mai mult de 10.000 roni?Multumesc (vezi toată discuția)
Cum se procedează cu banii din casa de marcat într-un magazin în care se vinde marfa cu amănuntul? spake spake Buna ziua, imi puteti spune va rog cum se procedeaza intr-un magazin in care se vinde marfa cu amanuntul cu banii din casa? Toate vanzarile se inregistreaza ... (vezi toată discuția)
Nelamurire inregistrare bani de serviciu ContSters232561 ContSters232561 Buna ziua! Am unele nelamuriri in ceea ce priveste operarea intrarilor si iesirilor de sume pe casa de marcat. Eu am inteles asa: 1) la inceputul zilei sau in ... (vezi toată discuția)