Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitii intracomunitare

Am achizitionat utilaje second prin licitatie de la o firma organizatoare de vamzari prin licitatie din Germania.(Nu este vorba de autoturisme). Pe factura furnizorul nu precizeaza ca bunurile sunt second hand.
Ca si furnizor , pe factura este firma organizatoare de licitatii nu proprietarul propriu-zis . Ambii parteneri avem coduri valabile de TVA. Atat in 2015 cat si in 2016 am depasit 10000 de euro ca si AIC. Unul dintre utilaje a fost vandut imediat unui tert din Romania.
Intrebare: Ce regim de TVA trebuia sa aplic pentru utilajul vandut, 20 % aplicat aplicat la valoarea vanzarii , sau 50 % la marja de profit ?
Va multumesc !
20% asupra valorii totale.. dar nu am inteles ce cota este aceea de 50%?
vedeti si aici,,
[ link extern ]
Este intrebare la teste la facultate...