Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... certificare copie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

certificare copie

Buna ziua! mi s-a cerut sa depun la un dosar un act in copie certificata pt conformitate cu originalul;
pot face copie dupa actul respectiv si sa scriu ,,conform cu ...,, si sa semnez?
sau e nevoie de legalizare(este vorba de un document CI)
Copie certificata nu inseamna copie legalizata.
Pe copia pe care o depuneti la instanta scrieti conform cu originalul si semnati si este suficient.
Nu este nevoie de copie legalizata, scrieti pe copie"conform cu originalul" si semnati olograf.
multumesc!
termenul de depunere este de 10 zile de la primirea comunicarii,se ia in calcul inclusiv prima zi de la primire?
ex am primit pe data de 02.11 comunicarea ultima zi de depunere este....?
Termenele procedurale se calculeaza pe zile libere adica,nu se iau in calcul ziua din care incep sa curga si ziua in care se implinesc,daca termenul se implineste intr-o zi sarbatoare legala, se prelungeste pana in prima zi lucratoare.