avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... certificare copie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

certificare copie

Buna ziua! mi s-a cerut sa depun la un dosar un act in copie certificata pt conformitate cu originalul;
pot face copie dupa actul respectiv si sa scriu ,,conform cu ...,, si sa semnez?
sau e nevoie de legalizare(este vorba de un document CI)
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 16:14, 2 Noiembrie 2016
Copie certificata nu inseamna copie legalizata.
Pe copia pe care o depuneti la instanta scrieti conform cu originalul si semnati si este suficient.
Nu este nevoie de copie legalizata, scrieti pe copie"conform cu originalul" si semnati olograf.
multumesc!
termenul de depunere este de 10 zile de la primirea comunicarii,se ia in calcul inclusiv prima zi de la primire?
ex am primit pe data de 02.11 comunicarea ultima zi de depunere este....?
Termenele procedurale se calculeaza pe zile libere adica,nu se iau in calcul ziua din care incep sa curga si ziua in care se implinesc,daca termenul se implineste intr-o zi sarbatoare legala, se prelungeste pana in prima zi lucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilele libere se calculează in termenul de apel Denage Denage Buna ziua.am o nelămurire privind perioada in care se depune apelul. pe data de 6 Decembrie ,a fost trimisa motivarea,dar nu am primit.o și am fost la ... (vezi toată discuția)
Cum curge termenul pentru fiecare ? Pompilui Avram Pompilui Avram Dupa comunicarea unei hotarari in prima instanta , cum curge termenul pentru fiecare parte ? Se calculeaza cele 30 de zile diferit pentru parat si reclamant ? ... (vezi toată discuția)
Calculul termenelor calin_andrei calin_andrei Din interpretarea art. 101-104 C.p.c. am anumite dubii in intelegerea curgerii termenelor, respectiv zilele libere in care curg si data postei la documentele ... (vezi toată discuția)