avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu casatorie

Buna ziua,

Conform legii am inteles ca se acorda 5 zile de concediu angajatului care se casatoreste.

Intrebarea mea este:
Daca am facut cununia civila anul trecut (nefiind angajat, si deci nu am beneficiat de aceste zile), anul viitor cand vreau sa fac cununia religioasa(si petrecerea) pot beneficia de aceste zile?
Mentionez ca in Regluamentul de Ordine interioara al companiei este stipulat doar: casatoria angajatului - 3 zile lucratoare.
Ma puteti lamuri cate zile sunt de fapt si daca pot beneficia de ele pentru cununia religioasa (sau sunt doar pentru cununia civila)?

Multumesc,
Catalin
Cel mai recent răspuns: Catalin1706 , utilizator 15:23, 10 Noiembrie 2016
1. Prevederile cuprinse in HG 250/1992 si in OG 6/2007 referitoare la acordarea de zile libere plătite in cazul unor evenimente familiale deosebite sunt aplicabile numai sectoruluii bugetar , nu si sectorului privat.

2. Pentru sectorul privat, avem :
art.153 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

3.
Mentionez ca in Regluamentul de Ordine interioara al companiei este stipulat doar: casatoria angajatului - 3 zile lucratoare.


Prin urmare, beneficiati de 3 zile lucratoare pentru casatorie ,conform Reg. Intern.
Avand in vedere ca textul prezentat de dvs nu face nicio referire pentru care casatorie se acorda , sunt posibile urmatoarele aspecte : fie pentru casatoria civila, fie pentru casatoria religioasa , fie pentru amandoua.
In acest caz, trebuie sa vorbiti cu angajatorul dvs. pentru a lamuri situatia.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! am o nelămurire eu in iunie 2022 am avut cununia ... Moicalucian Moicalucian Bună ziua! Am o nelămurire Eu in Iunie 2022 am avut cununia civilă anul acesta adică 2023 o sa avem cununia religioasă, anul trecut când am la cununia ... (vezi toată discuția)
La cat timp de la casatorie se poate lua concediul? Claudia2021 Claudia2021 Buna ziua. Voi avea cununia civila luna aceasta iar cea religioasa anul viitor in Iunie. Este posibil sa-mi iau atunci cele 5 zile de concediu? Acele 5 ... (vezi toată discuția)
Concediu evenimente speciale Alex_2016 Alex_2016 Buna ziua, O intrebare naiva poate: concediul de evenimente speciale se acorda doar cununiei civile, sau si celei religioase? Situatie: am facut cununia ... (vezi toată discuția)