Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire paternitate dupa 26 de ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire paternitate dupa 26 de ani

Bună ziua ! Am fiica în vârstă de 26 de ani rezultata dintre o scurta relație tatăl nu a vrut sa o recunoască pe cale amiabila nu l-am chemat în instanță deoarece nu îl găseam niciodată în tara și nici eu nu prea eram în tara ...Întrebarea mea este; pot sa cer în instanță stabilirea paternității deoarece fiica mea are 26 ani ? Mulțumesc
Buna ziua,

Se poate introduce actiune in stabilirea paternitatii de catre fiica dvs., ea este cea care are calitate procesuala activa intr-un eventual proces. Dreptul la actiune nu se prescrie in timpul vietii copilului.

Sigur ca puteti. Actiunea e imprescriptibila, cat timp traieste copilul.
TRebuie vazute deciziile CC, e pe vechiul cod.