avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... camere de supraveghere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

camere de supraveghere

buna ziua! am o intrebare cu privire la camerele de supraveghere.
La noi la scara s-a facut adunare generala si in care s-a propus montarea de camere de supraveghere,deoarece se furau frecvent butucu de la usa de acces atunci cand nu se fura se introducea tot felul de lucruri de la boabe de orez bete de chibrituri,au furat,stricat amortizorul de la usa de acces,intr-un an de sarbatori au furat usile de la intrarea intermediara din scara blocului,scrisorile din cutii.In aceasta situatie s-a hotarat schimbarea usii de la intrare ,interfon si camere de supraveghere la intare in scara si la usa din spate.Intre timp (1 an) a fost blocata usa din spate aducand si modificari(a dat o gaura in tocul usii,de care a legat un cablu si la capatul cablului un surub,toata aceasta inventie doar pentru a tine usa blocata sa nu foloseasca cheia.In aceasta situatie a fost chemat dl.de la firma care a montat camera pentru a vedea in ziua si in intervalul orar in care s-a constatat blocarea usi,si am vazut au fost convocati toti locatarii.D-na si dl care au provocat acest lucru cu imaginile in fata nu au vrut sa recunoasca spunand ca s-a intamplat si ca se putea intampla oricui,numai ca usa a stat blocata de joi-pana luni in speranta ca cel ce a facut acest lucru ori anunta ori repara.Evident ca nu a facut acest lucru,problema este ca vecina de apartament ii incita sa o ii faca plangere d-nei presedinte ca a filmat-o si ca ia adus atingere la viata privata.si ca nu este mentionat niciunde ca exista camere de filmat.Nimeni nu are acces pentru a vedea in orice moment ce se intampla de un an de zile de la montare,acum a fost prima data cand s-au cautat imagini.Toata aparatura este in uscatorie inchisa intr-o cutie speciala.AU FOST MONTATE CU ACORDUL A 99,9 LOCATARI.Doar d-na care incita la fiecare sedinta nu a semnat ,dar palteste montarea acestora.INTREBAREA ESTE ;ESTE INTERZIS PRIN LEGE ACEST LUCRU,AVAND IN VEDERE CELE RELATATE?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 01:18, 12 Decembrie 2016
camerele au fost montate cu firma autorizata;proportia de semnaturi pro camere este de 99%.Persoana care a stricat usa este una dintre cele ce au semnat pentru montarea camerelor.Dar cea care nu a semnat este cea care instiga in permanenta la tot felul de situati neplacute,mai mult de atat in momentul in care s-a mutat in bloc a cerut cheia de la subsol pentru a oprii apa,si de unde tatal acesteia a sustras doua biciclete (una de 3500 ron si una mai veche -2 ani) nu am ami mers la politie fiindu-ne lehamite de felul in care acestia actioneaza.Acum ne dam seama ca ar fi fost bine totusi sa depunem o plangere,poate acesta este motivul pentru care aceasta se opune(poate mai are de gand sa mai sbtilizeze cate ceva) Culme este ca-i o persoana tanara pana in 30 de ani.Tot impul se opune oricaror lucrari de imbunatatire,daca se strica ceva si trebuie platit imeiat ,ex. o teava in subsol de apa calda, si trebuia sa contribuim fiecare ap cu 11.35 ron,a spus sa incetam sa tot cerem bani ca dumneaei este functionar public si nu plateste.dar acum era dispusa sa plateasca firma care a intervenit pentru deblocarea usii,butuc,cheie suma fiind de 38 lei.Montarea camerelor a avut ca scop protejarea bunurilor comune,si a sigurantei proprietarilor.Au fost cateva spargeri de apartamente pe scara pana la montarea de camere.SPUNETI-MI VA ROG ,DACA LEGEA SPUNE CA NU AVEM VOIE SA MONTAM CAMERE IN SPATIUL COMUN,EU CA PROPRIETAR DACA APARTAMENTUL IMI ESTE SPART SAU SUNT AGRESATA IN SPATIUL COMUN,O POT ACTIONA IN JUDECATA PE ACEASTA DOAMNA ACRE SE OPUNE CAMERELOR DE SUPRAVEGHERE?
Interventie moderator

Nu, legea nu spune nicaieri ca nu aveti voie.
Cititi inca o data, cu atentie, tot topicul si nu mai puneti repetat aceeasi intrebare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pentru instalare camera video scara blocului cospreda cospreda Buna ziua, Va rog frumos sa imi spuneti in ce conditii se poate monta o camera video de supraveghere in scara blocului? La o asociatie de prorpietari e ... (vezi toată discuția)
Achizitionare camere supraveghere stef55 stef55 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti banii pentru achizitionarea camerelor de supraveghere se pot trece pe lista de plata in fondul de reparatii sau intr-un fond ... (vezi toată discuția)
Montaj camere de supraveghere la bloc. MihaiGherasim MihaiGherasim Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Locuiesc intr-un bloc cu 4 scari, 10 apartamente pe scara, in ultima scara a blocului (forma de L). Nu avem asociatie de ... (vezi toată discuția)