Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 0,60 alchool în aerul pur expirat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

0,60 alchool în aerul pur expirat

Va mulțumesc pentru răspuns! ! Mai o am intrebare se alege cu suspendare 90 de zile și natura amenzi este penala sau contravențională? Am acceptat și probe biologice am fost luat la secție mi sa dat dovada fără drept de conducere și pe ea scrie dovada la dosar penal din 1.11.2016? La ce trebuie sa ma aștep?va mulțumesc!
Rezultatul care o sa vi se stabileasca o sa fie, probabil, intre 1.1-1.3mg/l alcool pur în sânge.
Sub 0.8 este contraventie, peste 0.8 este infractiune.
O sa inceapa urmarirea penala, o sa fiti chemat sa vi se aduca la cunostinta aceste aspecte, drepturile, incadrarea.
Cel mai bine e sa consultati un avocat care sa va explice ce puteti face, care sunt pasii de urmat si la ce ati putea sa va asteptati.
Se poate dispune de la amanarea aplicarii pedepsei pana la o condamnare cu suspendare, plus anularea permisului.

Nu veți mai putea conduce mult timp de acum încolo.
Pana nu veți fi condamnat nu se poate spune când veți mai conduce.

Dacă nu veți fi condamnat veți putea conduce dar e redusa probabilitatea aceasta...