avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reluare activitate PFA si Indemnizația CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reluare activitate PFA si Indemnizația CCC

Buna ziua.

Am un PFA suspendat pe perioada concediului de creștere copil, primesc și indemnizația aferentă.
Am doua intrebari:
1. Pot relua activitatea fara a îmi fi afectată indemnizația?
2. Pt a beneficia de.stimulent de inserție de la 2 la 3 ani trebuie să mă angajez cu CIM sau se poate si prin PFA?

Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:50, 8 Noiembrie 2016
1. Va puteti relua activitatea ca PFA , insa pierdeti dreptul la indemnizatie, dar puteti beneficia de stimulentul de insertie.

2. Pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana la varta de 3 ani ,trebuie să va reluati activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului,respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc sau stimulent de insertie? hgabi hgabi Daca vreau sa ma intorc la serviciu , desi sunt in CCC, am inteles ca pot beneficia de un stimulent de insertie in munca inainte de implinirea varstei de 1 an, ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie 2016 Cristina293 Cristina293 \"Părinţii care obţin venituri impozabile cu minimum 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de doi ani (respectiv trei ani, în cazul ... (vezi toată discuția)
Ccc luna aferenta tatalui CATIS CATIS Vreau sa ma intorc pe1 septembrie la munca (CCC-ul meu de 2 ani se termina pe 15 ianuarie 2017). Tatal ar trebui sa intre in luna lui de concediu la 1 ... (vezi toată discuția)