Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reluare activitate PFA si Indemnizația CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reluare activitate PFA si Indemnizația CCC

Buna ziua.

Am un PFA suspendat pe perioada concediului de creștere copil, primesc și indemnizația aferentă.
Am doua intrebari:
1. Pot relua activitatea fara a îmi fi afectată indemnizația?
2. Pt a beneficia de.stimulent de inserție de la 2 la 3 ani trebuie să mă angajez cu CIM sau se poate si prin PFA?

Mulțumesc!
1. Va puteti relua activitatea ca PFA , insa pierdeti dreptul la indemnizatie, dar puteti beneficia de stimulentul de insertie.

2. Pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana la varta de 3 ani ,trebuie să va reluati activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului,respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani.